Spoko, nie świruj. To tylko gorszy dzień

Dziś dzień ważny jak cholera… a przynajmniej moim zdaniem.

Przypomnijcie sobie ile razy w swoim życiu poruszaliście z bliskimi, znajomymi czy nauczycielami w szkole (!) temat zdrowia psychicznego – jego profilaktyki, charakterystyki, możliwości leczenia.
Depresja, uzależnienia, samobójstwa – mocne hasła! Tylko dlaczego proces uświadamiania społeczeństwa nie jest równie głośny? No i co z resztą jak np. zaburzenia lękowe, wahania nastrojów, nerwice, zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia odżywiania?
Czy naszą jedyną odpowiedzią jest – „weź się w garść”, „nie dramatyzuj”, „wszystkim jest ciężko”, „zjedź snikersa”?

Kiedy czujemy, że dopada nas przeziębienie, idziemy do lekarza. Logiczne! Każdy z nas wie, jak rozpoznać podstawowe objawy przeziębienia i grypy, bo media aż huczą od informacji i propozycji wszelakich farmakologicznych specyfików, mających na celu podniesienie naszej odporności (zwłaszcza teraz, w okresie jesiennym). W szkole uczymy się jak zadbać o zdrowie fizyczne. Uczymy się, że szalik i czapka, sport, a do tego suplementacja witaminy D3, gdy słońce za chmurą. I bardzo dobrze, bo to są ważne rzeczy! Ale proszę, nie pomijajmy w tym wszystkim sfery psychicznej – ona jest równie ważna!

Żyjemy w takich, a nie innych czasach. Czasach, w których czas to pieniądz, pieniądz to możliwości, możliwości to przyszłość. Ciągle biegniemy, gdzieś się spieszymy, kombinujemy jak możemy, żeby rozciągnąć się jak guma i móc ciągnąć za jak największą liczbę sznurków podpisanych naszym imieniem. Ciężko jest inaczej, bo ten świat na nas wymusza – w sumie gonimy własny ogon, ale grunt, że gonimy, karuzela się kręci. Tyle tylko, że to nie jest zdrowe – ani dla nas, ani dla innych.

Dzisiejszy dzień to symbol, mający na celu zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym, ulepszenie opieki medycznej nad chorymi psychicznie i ogólne zwrócenie uwagi na około tematowe kwestie.
Tegoroczne hasło #WorldMentalHealthDay brzmi „Koncentracja na zapobieganiu samobójstwom”, bo jak podaje WHO (World Health Organization) – co 40 sekund ktoś traci życie z powodu samobójstwa. To bardzo dużo. Bardzo dużo ludzi, którzy nie mają możliwości leczenia, którzy są bagatelizowani, którym się nie wierzy i których spycha się na margines. Ludzi, którzy cierpią, często po cichu i w samotności.

Bardzo Was dziś proszę – miejcie oczy, uszy i serca szeroko otwarte. Wiedza to potęga, dlatego zachęcam Was do aktywnego szukania informacji, czytania i słuchania sprawdzonych źródeł – zainteresowanie tematem zdrowia psychicznego może tylko pomóc w procesie uświadamiania społeczeństwa i być może przyczyni się do polepszenia standardów opieki medycznej (oby!). Nie bagatelizujcie objawów, ani u siebie, ani u innych, okażcie zaufanie i wsparcie, bo one są niezbędne w działaniu. Dajcie czas. Rozmawiajcie ze sobą, słuchajcie aktywnie, spędzajcie czas, dbajcie o relacje. One są niezbędne i choć nie zawsze „załatwią sprawę”, to z pewnością nie zaszkodzą.

Z okazji dzisiejszego święta życzę Wam zdrowia, w każdej postaci.
Życzę Wam, abyście pozwolili sobie w życiu na chwilę offline, na reset i autodiagnozę. Abyście nauczyli rozmawiać się z samymi sobą i innymi. Abyście nie bali się prosić o pomoc! I pamiętali, że pójście do specjalisty nie jest oznaką słabości. Jest znakiem, że jesteście niezwykle silnymi, odważnymi i odpowiedzialnymi ludźmi, którzy potrafią o siebie zadbać. Życzę Wam, abyście czuli się komfortowo w rolach które przyjmujecie, abyście mieli odwagę powiedzieć NIE, gdy sytuacja tego wymaga i nie bali się działać w zgodzie z własnym sumieniem. Życzę Wam, abyście mieli wokół siebie ludzi, którzy zamiast „po co?” powiedzą „jak mogę Ci pomóc?”. Wszystkiego, co najlepsze 💖

TELEFON ZAUFANIA – jeśli czujesz, że już nie możesz, ale nie otrzymujesz Wsparcia od najbliższych lub boisz się o nie poprosić:

  • 116 111 – bezpłatny, anonimowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny codziennie od 12:00 do 02:00
  • 116 123 – bezpłatny, anonimowy telefon zaufania dla dorosłych czynny codziennie od 14:00 do 22:00
  • 800 70 22 22 – centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę (24h)

K.

8 myśli w temacie “Spoko, nie świruj. To tylko gorszy dzień

  1. Problem zdrowia psychicznego zawsze był bagatelizowany. Jako przykład mogą posłużyć np. kobiety cierpiące na „histerię”. Dalej uważam, że nie potrafimy sobie radzić z osobami, które mają zaburzoną psychikę. Jest to bardzo delikatny temat i bardzo łatwo coś zepsuć, a nie naprawić.

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s